Drogie przyszłe Pary Młode!


Przygotowałem dla Was małą ściągawkę, co zrobić aby Wasz ślub był tym najlepszym i najwspanialszym dla Was dniem. Gwarantuję, że trzymanie się moich wskazówek sprawi, że wszystko się uda a Wasze święto będzie wspominane przez wszystkich gości przez długie lata. Zaczynamy!


Sala weselna


Musi się Wam podobać. Po prostu. To Wy spędzicie w tym miejscu kilkanaście godzin i będziecie gospodarzami dla Waszych gości. Nie sugerujcie się wpływem ani sugestiami innych. Warto oczywiście podpytać się swoich znajomych i rodziny, gdzie byli wcześniej, jakie były plusy i minusy. 


Odwiedźcie interesujące Was obiekty, spróbujcie jedzenia. Jeżeli sala weselna nie jest w stanie wcześniej pokazać Wam próbek menu to znaczy, że mogą mieć coś do ukrycia. Nie zawsze sugerujcie się opiniami w Internecie. Zdarza się, że negatywne oceny są efektem działania konkurencji. 


Przy wyborze sali kierujcie się też formą Waszego wesela. Elegancka sala glamour (nawet z super obsługą i smacznym jedzeniem) niekoniecznie będzie współgrać z wizją wesela w stylu rustykalnym. Zobaczcie jakie kolory są na sali dominujące, czy jest to ogromny ośrodek organizujący jednocześnie 2-3 wesela. Zapytajcie się o dodatkowe zabezpieczenie prądowe, a także czy udostępnią Wam sejf (ważne, jeżeli zabieracie ze sobą prezenty i koperty wręczone przez gości).

Zespół / DJ / Wodzirej


 Tu Was zaskoczę. Też musi się Wam podobać. Absolutnie najgorszym wyjściem jest wzięcie zespołu w ciemno. Takie postępowanie nie wybacza błędów. To właśnie oni będą kierowali Waszym weselem. Bez dobrego zespołu (piszę ogólnie, mam na myśli również DJ-a lub wodzireja) najlepsze wesele w cudownym miejscu może szybko “paść”.


Ale też działa to w drugą stronę: może się zdarzyć, że coś jednak się nie uda. I dobry zespół jest w stanie uratować całą imprezę! Na co zwrócić uwagę? Aby była między Wami “chemia”. Zapytajcie się o godziny pracy, czy są zabezpieczeni na wypadek jakiejś awarii, ile potrzebują prądu, jak prowadzą oczepiny. I dopasujcie zespół do Waszego wesela. Warto też ustalić kto będzie osobą decyzyjną na weselu. Aby nie było, że wujek czy ciocia podchodzą do zespołu i zmieniają plan ich grania 😉

Kościół / USC / inne miejsce


 I tu jest ciężki orzech do zgryzienia. Tradycją w wielu miejscach jest, aby ceremonia odbywała się w okolicach zamieszkania Pary Młodej. Ale nie trzymajcie się tego sztywno.


Chcecie ślub w starym, urokliwym kościółku gdzieś na uboczu? Porozmawiajcie o tym z proboszczem tamtej parafii. Marzy Wam się ślub w plenerze? Skierujcie się do USC odpowiadającemu danej gminie. Może Wasz przyjaciel lub członek rodziny jest duchownym i chcecie, aby to on był przy Waszym ślubie (pamiętajcie, że to Wy sobie udzielacie sakramentu małżeństwa w wierze katolickiej), zapytajcie się o to. Tak samo, jak chcecie aby na ślubie śpiewał Wam zespół lub może sama wokalistka. Kto pyta nie błądzi.


Od siebie, jako fotografa, jeszcze jedna rada. Zapytajcie się o współpracę ze mną czy kamerzystami. Istnieją duchowni czy urzędnicy, gdzie nic im nie przeszkadza i póki poruszamy się czy zachowujemy zgodnie z szacunkiem do miejsca to wszystko jest ok i nawet są w stanie nam pomóc wpuszczając nas np na prezbiterium lub w okolice ołtarza. Zapytajcie się, gdzie siedzi Para Młoda i czy będziemy mieli swobodny dostęp aby uwiecznić Was w miarę od przodu. Najgorszym wyjściem jest jak siedzicie z przodu i nie ma możliwości podejścia do Was inaczej niż od tyłu.

Suknia ślubna / garnitur / samochód


 Ubranie ma być wygodne i tyle. Macie czuć się swobodnie, spędzicie w nim kilkanaście godzin. Nawet najpiękniejsza suknia ślubna będzie złym wspomnieniem, kiedy będzie za ciasno związana. Żaden Pan Młody nie założy garnituru, który będzie na niego za ciasny. I tutaj też wskazówka: niech wszystko współgra z Waszym weselem i z Wami przede wszystkim.


Makijaż


Rzecz niezwykle istotna. Wybierajcie mądrze. Z mojego punktu widzenia najlepiej sprawdzają się makijażystki ze sporym doświadczeniem we współpracy z Pannami Młodymi. Makijaż ślubny powinien być odrobinę mocniejszy od codziennego, aby nie “znikał” na zdjęciach oraz był trwały. Niejednokrotnie mogą się pojawić łzy zruszenia. Szkoda, aby rozmazały pięknie podkreślone oko 😉

Fotograf / kamerzysta


Nie sugerujcie się ceną. Nigdy przenigdy. Obejrzyjcie portfolio, spotkajcie się osobiście. Kierujcie się sercem. To pamiątka na całe życie. My, fotografowie czy kamerzyści, jesteśmy po to, aby Wam pomóc. Staramy się być z Wami przy każdej ważnej chwili. Ale też sporo wiemy. Chyba nikt Wam nie odmówi jak poprosicie o jakieś wskazówki czy pomoc przed ślubem. Widzieliśmy ich sporo i wiele jeszcze zobaczymy. Ja zawsze służę dobrą radą. Ale decyzja należy tylko do Was.

Florystyka / dekoracje / dodatki


Szukajcie sprawdzonej kwiaciarni lub firmy dekoratorskiej! Jaka to? Taka, która spełni Wasze życzenia dotyczące wiązanki. Dobra florystka zasugeruje jakie kwiaty będą najlepsze w danej porze roku. Dobierze dodatki, które podkreślą bukiet, ale go nie przytłoczą. I sobie tylko znanymi sposobami sprawią, że bukiet będzie trzymał się przez długi czas i będzie prawdziwą ozdobą Waszego stołua nie tylko dekoracją. 


Tak samo dotyczy dekoracji na sali i w kościele. Kierujcie się do takich usługodawców, którzy pomogą Wam zrealizować Wasz pomysł i będą służyć dobrą radą, ale nie narzucą swojej wizji. Tutaj musicie sugerować się opiniami innych. Jednak najlepszy marketing to ten szeptany.

Ale to wszystko tak naprawdę będzie nieistotne. Żadna sala weselna, miejsce ceremonii, zespół, najpiękniejszy makijaż i suknia nie będą nic warte bez Was. Wesele powinno być dla Was, nie dla innych. W ten dzień powinniście się dużo uśmiechać. Nie przejmować się rzeczami błahymi. Oddać swoje telefony świadkom (istotny punkt Waszego święta)! Zawsze zdarzają się wpadki, ale myślcie przede wszystkim o sobie.


Radością w sobie i uśmiechem na twarzy sprawicie, że ten dzień będzie najpiękniejszym dniem w Waszym życiu. Czego Wam mocno życzę!